VY-MŇOUK
Básnička kulíškům: Písmenka v polštáři

neděle 10. února 2013

7 knih

Dlouho, předlouho jsem vybírala 7 knih, o kterých opravdu můžu říct, že jsou nej a nevzdala bych se jich ani za nic. Byla bych ráda, kdybyste se k mým 7 knihám připojili, jsou alternativou k Edithiným 5 filmům. Je to jednoduché, uvedete krátce sedm knížek, které jsou vašimi takzvanými srdcovkami a napíšete proč.
A sedm, protože Týden knihy má také sedm dní :).

J. K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti
Už je to delší dobu, co nepovožuji Rowlingovou za největší spisovatelku, kterou kdy Země nosila. A Harryho Pottera za nejlépe napsanou knihu na světě. Ale "Potter" kapitolu už nelze z mého života s literaturou vyškrtnout. Hltala jsem knížky, pokaždé, když dávaly Pottera v televizi jsem se dívala. Vlastně mám ty knížky pořád ráda.
Relikvie smrti jsem vybrala, protože jsem si pro tuhle knížku byla hned první den, kdy vyšla. A čekala jsem na ni, týdny a týdny jsem nemluvila o ničem jiném.
Přečtena: 19x

A. Dumas: Tři mušketýři
Tuhle knížku jsem si NUTNĚ musela přečíst, a tak, když mi bylo dvanáct, jsem si pro ni šla do knihovny. Tam mi řekli, že je v oddělení pro dospělé a tam nesmím. Tak jsem šla s maminkou, ta to uhrála na studijní účely, že jsem gymnazistka, tak jestli mi mohou půjčit, co potřebuji. Mohli. A pak už to jelo. Četla jsem za chůze, při jídle, v noci místo spaní... četla jsem POŘÁD! A pak mi bylo hrozně líto, že ta kniha skončila. Dumas mě uchvátil charaktery svých postav, ohromně se mi líbila tehdejší doba, kavalírství a vůbec, celá výpravnost příběhu. Dumas byl Vypravěč. Pak jsem knihu vrátila a dlouho jsem ji neviděla. Až jednou jsem ji našla v knihovně školní. Tak znovu. A nakonec, jsem ji objevila v krásném, drobném antikvariátu (také  nově objeveném). Ani tak, když už ji mám, ji nečtu často, protože stejně jako drahé šperky, je pro zvláštní příležitosti.
Přečtena: 4x

Kolektiv autorů: Pohádky pro kulíšky
Přiznám se bez mučení, že mám v knížce otisknutou pohádku. O víle Málince, byla jsem neuvěřitelně šťastná, když jsem zjistila, že to vyjde. Ve třinácti se mi splnil sen, měla jsem v knížce publikovanou pohádku. Někomu se to nepovede do konce života.
V knížce mám čtyři nejoblíbenější pohádky, když mi je zle, nemůžu usnout, přečtu si všechny čtyři před spaním. To pomáhá. Vždycky.
Přečteno: 9x

A. S. Puškin: Evžen Oněgin
Tahle kniha se mi dostala do ruky nedávno. Doporučil mi film a já si půjčila knihu. Neuvěřitelně na mě zapůsobila, nechápala jsem, jak je možné popsat dvě stě stránek jen verši. Je to absolutně ÚŽASNÉ! Má to atmosféru, někdy se snad i cítíte jako ta či ona postava, má to děj a přitom zabalený v do veršů, metafor. Nejsem schopná vlastně ani popsat, proč tu knihu tak miluji. I film. Prostě na mě zapůsobila, a kdybych měla vybrat tři nejoblíbenější knihy, tenhle Puškinův zázrak tam bude.
Přečteno: 2x

J. R. R. Tolkien: Pán prstenů: Dvě věže
Mám teď "Tolkiení" šílenství. Před rokem jsem přečetla Hobita. Tolkien je fantasy a přitom literatura na úrovni, na opravdové úrovní, že o tom lze říct "literární dílo". Má myšlenku, má poselství. Ze všech knih, které jsem od Tolkien četla (Hobit, celá série LotR.) se mi Dvě věže líbí nejvíce. Nejvíce odsýpají, Tolkien je příznačný tím, že zabíhá do detailů, které je těžko číst, ale jejich podstata se vyjasní až na konci knihy. Ve Věžích je takových detailů nemnoho. A přesto mě ta knížka nutí přemýšlet.
Přečteno: 1x

M. Waltari: Čínská kočka a jiné pohádky
Neznámá dílka od Waltariho jsou dle mého tím největším pokladem. Jsou to pohádky, ale nejsou pro děti, alespoň ne pod deset let. Jsou úžasně neotřelé, nenajdete v nich jediné klišé. A nekončí vždy dobře. Přesto mají sílu, obrovskou sílu, která na vás dýchne a podpoří vás. Jestli vám bylo někdy hrozně, absolutně otřesně, že už jste nemohli doufat, přečtěte si Čínskou kočku, O indickém princi a dívce ze sna, Svatou Terezie nebo Liliový květ. Ty jsou asi nejsilnější, nejvíce pomohou. Pokud si tuto knihu nepřečtete, asi nepochopíte co tím myslím, ale po přečtení máte najednou pocit, že ještě pořád můžete, ne, že MUSÍTE věřit. Zvednout se a jít dál.
Přečteno: 5x

K. Čapek: Válka s Mloky
(Omlouvám se za jinou knihu na fotografii, Mloky jsem půjčila).
Čapek byl génius. Je až děsivé, ano opravdu strašidelné, jak daleko viděl. Miluji Čapkovy fejetony, u kterých se směji, ale i přemýšlím. Přesto jsem vybrala knihu, kdy jsem se smála ze začátku některým vtipným okamžikům a potom jsem jen přemýšlela. Přemýšlela a přemýšlela, některé stránky jsem četla třeba třikrát, než jsem strávila poselství, které měla přinést. Neuvěřitelně Čapka obdivuji a za Mloky zvlášť. Měla by se z nich stát povinná četba, pro deváté třídy nebo prváky na střední. Varování v ní jsou platná doteď.
Přečteno: 1x

To je tedy mých 7 knih. zkuste se připojit svou "Sedmičkou". Budu ráda. A možná z toho uděláme i soutěž o nejlepší "Sedmičku". Vítěz získá Kolibříka ;) (Pokud nevíte, nechte se překvapit.)
Aimiri

2 komentáře:

  1. Čekala jsem tu z Nějakého důvodu Mozarta :-D
    Ale seznam velice pěkný. Četla jsem z toho maximálně toho Pottera.

    OdpovědětVymazat
  2. Za prázdniny jsem přečetla 3 knihy od Puškina. Oněgin mě naprosto uchvátil. A i jeho další knihy jsou kouzelně krásné.

    OdpovědětVymazat